Temel Tasarruf Stratejisi

Bu dünyada zevk aldığım birkaç şeyden biri de pastalardır. Gerçekten lezzetli olmanın yanı sıra, pasta tasarruf planları tasarlarken büyük bir kılavuz olarak da hizmet verir. Sonuçta, kim büyük bir finansal pasta istemiyor ki?

Benim en sevdiğim elmalı turta, oysa eşim balkabağı tercih ediyor. Bizim zevklerimiz farklı olduğu gibi, finansal pastalarınız da burada gösterdiğim örneklerden farklı olabilir.

Bir gelirler, giderler, tasarruf pastaları yaratarak paranızın nereye gittiğini anlayabilirsiniz. Ancak o zaman, finansal yaşam hedefleriniz açısından doğru yolda olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Öncelikle, pastanızı bilin. Gelir ve giderlerinizi tartmalısınız. Pasta, temel tasarruf stratejisi rehberiniz olsun.

1. Pasta Kategorileri – Temel Tasarruf Stratejileri

Sistematik olarak hedeflenen ve uygulanan temel tasarruf stratejisi hayatınızı değiştirecektir. Tasarruf etmeyi, güçlü para alışkanlıklarını güçlendirmeyi ve sürekli olarak nasıl tasarruf edeceğinizi öğrenerek hayatınız daha iyi hale getirebilirsiniz.

Bunun hakkında düşünün, finansal endişeler hayattaki en önemli stresler arasındadır. Bu finansal baskıları temel bir tasarruf stratejisi ile azaltabiliyorsanız, hayattaki daha büyük zenginliklere giden yoldasınız demektir. Ve biz sadece maddi zenginlikten değil, yaşam doyumu ve yerine getirilmesi gereken diğer hususlardan da bahsetmiyoruz.

Harcama türlerini anlamak:

Temel Harcama

Pastanızın ilk ve muhtemelen en büyük kısmı, yaşama maliyetiniz (örn: yiyecek ve barınma), ulaşım ve işinize devam etmek için gerekli olan harcamalar gibi temel harcamalar tarafından alınır.

Zorunlu olmayan harcamalar

Temel olmayan şeyler arasında kablolu tv, dergi abonelikleri gibi harcamalarınız bulunur. Endişelenmeyin bunlar sizin takdire bağlı harcama kategorinize girer. Bu, eğlence ve yaşam tarzı geliştirme durumları için tüm masrafları tutan kategoridir.

Tasarruf

Son olarak, pastanızın bir parçasını biriktirmelisin! Pastanın bu kısmı tasarruf hesaplarınıza odaklanacaktır.  Kendiniz veya bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler için acil durum fonu, emeklilik fonları ve eğitim fonları gibi sahip olabileceğiniz tüm hesaplar.

Pastanın tasarruf bölümünü acil durum fonu, peşinat, tatil, emeklilik vs. gibi daha küçük tasarruf kategorilerine ayrılabilir.

Borç eliminasyonu

Ayrıca borcu ortadan kaldırmak isteyenler için pastanın isteğe bağlı bir dördüncü parçasını teklif ediyorum: ekstra ödeme dilimi. Bunun, aşağıdaki örneklerden birinde bir bütün olarak pastaya nasıl uyduğunu konuşacağım.

2. Katı Tasarruf Stratejisi

Mevcut durumunuzu değerlendirmeden ilerleyemezsiniz. Bir bütçe oluşturmanın gerekli olduğunu düşünmemekle birlikte, mali durumunuzla ilgili olarak nerede durduğunuzu görmeniz gerekir.

Pastanın ilk üç alanında ne kadar para harcayacağınızı – temel harcamalarınız, isteğe bağlı harcama ve tasarruf kategorileriniz – Sonra, her kategorideki toplam miktarınızı toplam kalan (vergi sonrası) maaş çekiyle bölün.

Örneğin: Evinize paranız her ay 5.000.TL (yılda yaklaşık 60.000.TL) ise ve esas giderleriniz için 2,300.TL harcıyorsanız, o zaman:

% 46’sı temel giderlere gider (2.300 / 5.000 = 0.46 =% 46).

Tasarruf hesaplarına her ay 1.000 lira ayırırsanız, tasarruf için % 20 pay ayırırsınız

(1.000 / 5.000 = 0.2).

Son olarak, sizin takdire bağlı harcama kategorinizde 1,700 lira harcıyorsunuz. Böylece, % 34, ihtiyari harcama giderleri (5.000 x .34 = 1.700).

Tabii ki, % 100’ün üzerinde bir pasta asla olmamalıdır.

Bunu yaparsanız, bu kötü – bu demektir ki, fazla harcama yapıyorsunuz ve mali durumunuzu yeniden değerlendirmeniz gerekiyor.

Ay sonunda ödenmeyen kredi kartı borcunuz varsa, harcamalarınız gelirinizi aşmaktadır. Bu, finansal geleceğiniz hakkında hayati bir karar vermeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

Borç içinde olmak mı yoksa finansal güvenlik mi istiyorsunuz?

3. Durumunuzu Öngörün

Pastanızı bir bütün olarak ele almak, finansal hayatınız istediğin gibi gitmediğinde kontrolde kalmana yardım eder. Sorumlu tutmanızı sağlayan bir yapıya sahip olmak, ihtiyaç duyulduğunda acil durumları ve beklenmedik durumları karşılamanıza yardımcı olacaktır.

Hayalinizdeki turta, ne lezzette olursa olsun, yüzde 50’den fazla olmayan bir temel harcama bütçesi içermelidir. Temel bütçeye en fazla yüzde 30’luk konut dahil olmak üzere, arabanız, sigortanız gibi diğer ihtiyaçlarınız için yüzde 20 daha ek bir ücret ödersiniz. Borcunuz varsa ve ödemeniz varsa – öğrenci kredileri, araç ödemeleri, vs. – o zaman, ne kadar paranız olduğuna bağlı olarak, bu kategori için bütçenizin % 60’ına kadar harcama yapmanız gerekebilir.

Temel giderler kategorisi oldukça sabit ilerler; diğerleri ihtiyaç olduğunda birbirinden ödünç alabilir. Zamanla işlerin ne kadar çabuk karmaşıklaşabileceğini göreceksiniz!

Ardından, gelirinizin en az % 10’unu kurtarmayı hedeflemelisiniz. Bu mutlak minimumdur. Tercihen, tasarruflarınız daha yüksek olacaktır – 20’den yüzde 30’a kadar. En az 6 aylık harcamalarla bir acil durum fonu olduğu sürece, borcunuzu öderken tasarruf miktarını azaltabilirsiniz.

Borcunuz yüksekse, gelirinizin yüzde 10-20’sini ek ödemelere tahsis etmek faydalı olacaktır.

Son olarak, kalan her şey isteğe bağlıdır, nasıl istiyorsanız öyle harcayacaksınız. Bu, borçlarını ödemek için mükemmel bir motivasyon sağlayabilir – öğrenci kredileriniz ödendiğinde, eğlenceli şeylere daha fazla para harcayabilirsiniz!

Pratik Pastalar

Pratikte bu turtalardan birkaçını görelim.

Örnek 1: Hasan, öğrenci. 60/20/20 yöntemi.

Gelir: aylık 1.500 TL (kabaca 18.000 TL / yıl) vergi sonrası

Temel masraflar:

Kira: 500 TL

Yardımcı programlar: 50 TL

Gaz: 50 TL

Öğrenci kredileri: 300 TL

Toplam: 900 TL veya eve dönüş ücretinin % 60’ı.

Tasarruf:

Acil yardım fonu: 100 TL

Tatil fonu: 50 TL

Emeklilik: 150 TL

Toplam: 300 TL veya % 20

Bu, Hasan’ı eğlenceli harcamalar için ayda 300 TL ya da yüzde 20 ile eve dönüş ücretinden ayırıyor. Hasan, gereksiz harcamalarını 150 TL’ye kadar azaltabilirken, diğer 150 dolarlık öğrenci kredisi ödemesine ekleyerek, pastasından yüzde 10’luk bir borç ödeme dilimi yaratabilirdi.

Örnek 2: Melek, evden çalışan birisidir.

Vergilerden sonra, Melek ayda 3.500 TL (yılda yaklaşık 42.000 TL) kazanır. Ailesiyle birlikte yaşıyor, ama yakında kendi evini satın almak için tasarruf ediyor.

Temel masraflar:

Araba ödeme ve sigorta: 500 TL

Kira: 500 TL

Toplam: 1.000 TL veya % 28

Tasarruf:

Emeklilik: 300 TL

Acil yardım fonu: 300 TL

Tasarruf bir ev peşinatını biriktiriyor: 500 TL

Toplam: 1,100 TL veya % 31

Melek, gelirinin sadece yüzde 59’unu kullanmış ve durumunu oldukça kontrol altına almıştır. Melek, ek maliyetlerin ne olacağını izlemesi koşuluyla, kesinlikle bir ev satın almak için iyi bir durumdadır.

Siz de birkaç dakikanızı ayırın, gelirinizi,harcamalarınızı, tasarruflarınızı kontrol edin. Finansal analiz kültürünüzü http://www.finanskurslari.net/category/finansal-analist gibi siteler yardımıyla geliştirmeyi de ihmal etmeyin. Bu çalışma size olabilecek en ideal geleceği sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir