Finansal okuryazarlık neden bu kadar önemlidir?

finansal okuryazarlık

Geçmiş kuşaklarda, çoğu günlük alımlarda nakit kullanılmıştır. Alışveriş şeklimiz de değişti. Çevrimiçi alışveriş birçok kişi için en iyi seçim haline geldi.

Birçok tüketicinin, kredilerin nasıl çalıştığı ve mali refah üzerinde çok az finansal bilgileri vardır. Aslında, finansal bilgi eksikliği, birçok kişinin karşılaştığı tasarruf ve yatırım sorunlarının arkasındaki temel nedenlerden birisidir.

Finansal Okuryazarlık Nedir?

Finansal okuryazarlık, finansal, kredi ve borç yönetiminin ve finansal olarak sorumlu kararlar almak için gerekli olan bilginin – günlük hayatımızın ayrılmaz kararlarının – bir araya getirilmesidir. Finansal okuryazarlık, bir çek hesabının nasıl çalıştığını, kredi kartı kullanımının gerçekten ne anlama geldiğini ve borcun nasıl önleneceğini içerir. Özetle, finansal okuryazarlık, bir bütçeyi dengelemeye, ev satın almaya, çocuk eğitimini finanse etmeye ve emeklilikte bir gelir elde etmeyi sağlamaya çalışırken, ortalama bir ailenin günlük bütçe ortalamaları etkilediğini göstermektedir.

Finansal okuryazarlık eksikliği sadece gelişmekte olan ekonomilerde bir sorun değildir. Gelişmiş ekonomilerdeki tüketiciler, finansal durumu anlamak ve müzakere etmek, finansal riskleri etkin bir şekilde yönetmek ve finansal zorluklardan kaçınmak için güçlü bir finansal ilkeler anlayışını sergileyemezler. Küresel olarak da pek çok ulus, finansal temelleri anlamayan topluluklarla karşı karşıyadır.

Finansal okuryazarlık düzeyi, eğitim ve gelir düzeylerine göre değişir, ancak kanıtlar, yüksek gelir düzeyine sahip yüksek eğitimli tüketicilerin, daha az eğitimli, düşük gelirli tüketiciler gibi finansal konular hakkında bilgisiz olabileceğini göstermektedir.

Finansal Okuryazarlık Trendleri

Finansal okuryazarlıkla ilgili problemleri bir araya getiren finansal karar verme, tüketiciler için daha da zorlaşıyor. Mali konular hakkında düşünceli ve bilinçli kararlar vermenin önemini gösteren beş eğilim bir araya gelmektedir:

Tüketiciler finansal kararlardan daha fazlasını yükleniyorlar: Emeklilik planlaması bu değişimin bir örneğidir. Geçmiş kuşaklar emeklilik hayatlarının büyük kısmını finanse etmek için emeklilik planlarına bağlıydı. Profesyoneller tarafından yönetilen emeklilik fonları, mali yükü, onlara sponsor olan şirketlere veya hükümetlere yükler. Tüketiciler karar verme sürecine dahil olmadılar, tipik olarak kendi fonlarına bile katkıda bulunmuyorlardı ve emeklilik maaşı tarafından tutulan fonlama statüsünden veya yatırımlarından nadiren haberdarlardı. Bugün, emeklilik maaşları, özellikle yeni işçiler için normdan daha fazlasıdır. Bunun yerine, çalışanlara, yatırım kararları vermeleri ve ne kadar katkıda bulunacaklarına karar vermeleri noktasında planlara katılma olanağı sunulmaktadır.

Karmaşık seçenekler: Tüketicilerin çeşitli yatırım ve tasarruf ürünleri arasından seçim yapmaları isteniyor. Bu ürünler geçmişte olduğundan daha karmaşıktır ve tüketicilere farklı faiz oranları ve vadeler sunan farklı seçenekler arasından seçim yapmalarını gerektirir. Geniş bir seçenek yelpazesi ile karmaşık finansal araçlara karar vermek, tüketicinin bir ev satın alma, eğitim finansmanı veya emeklilikten tasarruf etme kararını etkileyerek karar verme baskısına sebep olabilir.

Devlet yardımlarının eksikliği: Geçmiş nesiller için önemli bir emeklilik geliri kaynağı Sosyal Güvenlik idi. Ancak, Sosyal Güvenlik tarafından ödenen miktar yeterli değildir ve gelecekte hiç mevcut olmayabilir.

Daha uzun yaşam: Daha uzun yaşıyoruz. Bu, önceki nesillere kıyasla emeklilik için daha fazla paraya ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor.

Değişen çevre: Finansal manzara çok dinamik… Artık küresel bir pazarda, piyasada daha fazla katılımcı ve onu etkileyebilecek daha birçok faktör var. Elektronik ticaret gibi teknolojik gelişmelerden kaynaklanan hızlı değişen ortam, finansal piyasaları daha da hızlı ve daha uçucu hale getirmektedir. Bu faktörler birlikte ele alındığında, çelişen görüşlere ve finansal yol haritasının yaratılmasına, uygulanmasına ve izlenmesine dair zorluklar daha da artabilir.

Çok fazla seçenek var: Bankalar, kredi kuruluşları, aracı kurumlar, sigorta şirketleri, kredi kartı şirketleri, mortgage şirketleri, finansal planlamacılar ve diğer finansal hizmet şirketleri, tüketiciler için karışıklık yaratan varlıklar için yarışıyor.

Neden Önemli?

Finansal okuryazarlık, tüketicilerin emeklilikte yeterli gelir sağlamak için yeterince tasarruf etmelerine yardımcı olurken, iflas, temerrüt ve haciz ile sonuçlanabilecek yüksek borç seviyelerinden kaçınmak için çok önemlidir. Birkaç yıl önce, yapılan bir araştırma, emeklilik için yüksek mali okuryazarlık planına sahip olanların ve emeklilik için plan yapanların zenginliğini iki katına çıkardıklarını gösterdi. Tersine, düşük finansal okuryazarlığı olanlar daha fazla borç alırlar, daha az zenginlik kazanırlar ve finansal ürünler için gereksiz ücretler ödemektedirler. Başka bir deyişle, daha düşük finansal okuryazarlığa sahip olanlar kredi almakta ve her ay tam bakiyesini ödeyememekte ve daha fazla faiz harcamaktadır. Bu grup ayrıca yatırım yapmıyor, borç sorunu yaşıyor ve ipotek veya kredilerin şartlarını iyi anlamıyor. Daha da endişe verici olan birçok tüketici, gerçekte olduklarından çok daha fazla okur-yazar olduklarına inanıyor.

Not

Finansal okuryazarlıktaki herhangi bir iyileşme, tüketiciler üzerinde ve onların geleceklerini sağlayabilmeleri üzerinde derin bir etkiye sahip olacaktır. Son trendler, tüketicilerin temel finansmanı anlamalarını daha da zorlaştırıyor. Çünkü daha karmaşık finansal ürün ve seçenekleri anlamak zorunda kalırken, emeklilik hesaplarındaki yatırım kararlarının yükünü daha fazla omuzlamaları isteniyor.

Finansal olarak okumayı öğrenmek kolay değildir, ama zamanla ustalaştıkça, hayatın yükünü müthiş bir şekilde hafifletebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir