Finansal Okuryazarlık (2.BÖLÜM)

finans okuryazarlığı

Finansal okuryazarlık, bir çek defterinin girişimcilik ve yatırım dahil olmak üzere dengelenmesinin ötesine geçtikçe, okullar bu kritik yaşam becerisini tanımlamaya ve öğretmeye başlamalıdır.

Mali okuryazarlık nedir? Ortalıkta gezen pek çok tanım vardır ve bunların çoğu kişisel finans ve finansal kurumların bilgi ve anlayışına dayanmaktadır.

Kişisel Finansın Ötesinde

Kamu, neredeyse yirmi yıldır mücadele eden küresel ekonomiler, işsizlik ve birçok finansal kurumun çökmesi ile karşı karşıyadır. Çok az sayıda aile, belirsiz kişisel finans korkularını yaşamamış ve gelecekte mali açıdan istikrarlı ve güvenli olma konusunda endişelerini aşabilmiştir. Ancak, aynı zaman çerçevesinde, yatırım, tasarruf, emeklilik ve sermaye kredileri için mevzuatta yapılan değişiklikler, bireylerin girişimcilik ve yatırım yoluyla zenginlik kazanma fırsatı sağladı.

Bu nedenle, finansal okuryazarlık tanımımız yalnızca kişisel finansın ötesine geçer. Finansal açıdan okur-yazar olmak için, birey kişisel finans konusunda güncel olmalı, aynı zamanda küresel ekonomi, girişimcilik ve yatırım gibi – gerçek zamanlı bir teknoloji platformunda güncel olmalıdır.

Kişisel finans, çek defterinizi dengelemekten ve yağmurlu bir günden tasarruf sağlamaktan öteye geçti. Çoğu bankacılık ve finansal işlem çevrimiçi ve gerçek zamanlı olarak gerçekleşir ve birkaç kurum ve şahısla birkaç saniye içinde iç içe geçebilir ve kesişebilir. Paraya erişme ihtiyacı anında olabilir. Aynı zamanda, bugünün bir zorunluluğu olan, erken yaşlarda teknolojik olarak kişisel finansın nasıl yön bulabileceğinin bir anlayışını gerektirir.

Küresel ekonomi herkesi etkiliyor. Sanayileşme çağından çok önce, ülkeler ve kıtalar arasındaki ticaret birbirine bağlıydı. Şu anda, mücadele eden ekonomiler, gayret isteyen daha fazla bireyi getirdi. Girişimcilik, bir ürünün imalatı için bir fikir sahibi olmaktan daha fazlasını gerektirir. Fikirler, hizmetler ve hatta yorum ve eleştiri şimdi bir pazara ve piyasa değerine sahiptir. Girişimcilik, kendimizi ve fikirlerimizi ilerletme ve başkalarının çıkarları ve ihtiyaçlarından mali açıdan fayda sağlamak için bir fırsat yakalamaktır.

Yatırım tacın mücevheridir. Bireyin sıkı çalışıp para kazanması yeterli değildir. Kazandığınız parayı sizin için kolay hale getirmeniz gerekiyor! Yatırım, zenginliği biriktirme ve sürdürmenin en büyük kaynağıdır. Yatırım yapmak için sayısız yol var, çalışkan bireyin bile kendi finansını büyütmesine ve rahat bir geleceğe kavuşmasına izin veriyor.

Finansal Okuryazarlık Öğretimi: Açık Davet

Kamu eğitimi bakımından, mali okuryazarlık alanı keşfedilmemiş bir alandır. Okul bölgeleri, öğrencilerin üniversite ve kariyer için hazır olması için mali açıdan okuryazar olmalarının gerekli olduğunu kabul eder. Bununla birlikte, okulların ve ilçelerin bu amaca nasıl ulaşacaklarını düşünmeleri zordur. Hangi içerik eklenmelidir? Öğrenciler hangi becerilere sahip olmalıdır? Müfredat ve öğretim, öğrencileri gerçek ve anlamlı şekilde meşgul edebilir mi? Öğrenciler finansal okuryazarlığın güncel dünyalarına nasıl uygulanacağını nasıl anlayabilirler? Bu sohbetteki paydaşlar kamusal ortaklıklar, finansal kurumlar ve devlet kurumlarıdır. Ve tabii ki öğretmenlerdir.

Öğretmenlerin mali açıdan okur-yazarlığa dönüşmesi için neyin ve neden bu kadar gerekli olduğunu bilmeleri ve anlamaları gerekir. Finansal okuryazarlığın yaygınlaşması konusunda nelerin olup olmadığını tanımlama çalışmalarının ön saflarında olmalılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir