Finansal Okuryazarlığın 4 Temeli

finansal okuryazarlık

Finansal okuryazarlık konusundaki bu dört unsur, gerçekten kapsamlı bir finans eğitimi için temel oluşturur.

1 – Varlık ve Sorumluluk Arasındaki Fark

Birçok kişi varlıkların ne olduğunu bildiklerini düşünüyor. Örneğin, muhtemelen evinizin bir varlık olduğunu düşünürsünüz – öyle değil. Gerçek, bir varlığın iki tanımı olduğudur.

Muhasebeciler, insanları ve şirketleri gerçekten daha zengin hissettirmek için birçok finansal egzersiz gerektiren bir tanım kullanmaktadır. Bu onların istihdam edilmelerini sağlar ve müşterileri bundan habersizdir.

Zenginler ise basitlik ve gerçeğe dayanan başka bir tanım kullanır. Bir varlık, cebe para koyan herhangi bir şeydir ve bir sorumluluk zenginin cebinden para alan bir şeydir.

Eviniz bir varlık değildir, çünkü her ay cebinizden para alır. Eviniz için kendi cebinizden vergiler, bakım ve daha fazlasını ödemek zorundasınız.

Ancak, bir kiralık mülk sahip iseniz, bu bir varlık olabilir ( nakit akışı şeklinde her ay cebe para koyarsa) Kiracınız kira ödediğinde ipotek, bakım, vergi ve daha fazlasını karşılar.

2 – Nakit Akışına Karşı Sermaye Kazançları

Çoğu kişi sermaye kazançları için yatırım yapar. Zengin ise nakit akışı için yatırım yapar.

Basitçe söylemek gerekirse, sermaye kazançları için yatırım yapmak kumar oynamak gibidir. Paranızı yatırırsınız ve fiyatın artmasını umut edersiniz. Örneğin, birçok kişi daha sonra daha fazla paraya sahip olacaklarını ümit eden bir ev satın alır. Bu arada, ipotek ve ev masraflarını ödemek zorundalar. Para cebinden çıkar ve bir sorumluluk haline gelir.

Sorun şu ki, sermaye kazançları için yatırım yaparsanız, fiyatın yukarıya mı çıkacağına yoksa aşağıya mı ineceğine dair bir kontrolünüz olmaz ve daha büyük bir husus, bir kar yaparsanız, en yüksek dilimden vergilerini ödersiniz.

Tersine, zengin nakit akışı için yatırım yapar. Örneğin, yatırım gayrimenkulünü diğer kişilerin parasıyla alıyorlar, masrafları ödeyebilecekleri kiracı buluyorlar ve her ay kirayı topluyorlar. Böylece gayrimenkul bir varlık haline gelir. Ek olarak sermaye kazançları da varsa, bu bir bonustur.

Sermaye kazançları yerine nakit akışı için yatırım yaparak zenginler gelirleri üzerinde kontrol sahibi olur ve vergilerde en düşük dilimdedir ve bazen de vergileri de yoktur.

Ancak nakit akışına yatırım yapmak, basit bir konsepttir ve fakat kendi finansal kararlarınızı vermek için güçlü bir finans eğitimi gerektirir.

3 – Daha zengin olmak için borç ve vergileri kullanma

Mali müşaviriniz size borcun kötüye gittiğini ve vergilerin kaçınılmaz olduğunu söyleyecektir. Ancak zenginler, borcun ve vergilerin muazzam zenginlik yaratmak için kullanılabileceğini biliyorlar.

Borç söz konusu olduğunda, kötü ve iyi olmak üzere iki çeşidi vardır. Mali müşaviriniz borçtan uzak durmanızı söylemesi kötü borcun dışında kalmanız demektir.

Kötü borç, TV satın almak ve tatil yapmak, kredi kartlarını kullanarak kişisel evinizde bir kredi borcu ödemek gibi yükümlülükler için borç para ödemesi şeklinde gelir.

Kötü borçtan uzak kalmak iyi bir tavsiyedir, ancak sorun mali danışmanınızın size iyi bir borç hakkında bilgi vermemesi olabilir.

İyi borç, kiralık mülk gibi varlıkları satın almak için kullanılan borç.

Nakit akışı olan gayrimenkul satın almak için bankanın parasını kullandığınızda, tam fiyat yerine sadece peşinat ödeyerek bir varlığı güvence altına almak için kendi paranızdan daha azını kullanırsınız ve kiracının ödeyeceği kira, varlığın sahibi olduğu sürece borcunuzu ödeyecektir ve sonunda da kar ettirecektir.

Vergiler söz konusu olduğunda, zenginler, hükümetlerin belirli davranış türlerini teşvik etmek için düzenleme yaptıklarını anlar. Hükümetler, uygun fiyatlı konut inşa etmenizi istiyorlarsa, size vergi indirirler. Petrol arama çalışmalarını teşvik etmek istiyorsa, size vergi indirirler. Daha yüksek istihdam görmek isterseler, size vergi indirirler.

Çoğu vergi yardımının girişimcilere ve yatırımcılara yardımcı olması işin sırrıdır. Doğru finansal eğitimle, vergi durumunu sadece zenginleşmekle değil, vergi ödememek için de kullanabilirsiniz.

İyi bir borca ​​sahip olmak ve vergilerle daha zengin olabilmek için yüksek derecede mali istihbarat gerekir. Fakat herkes bu işin prensiplerini öğrenip bunları pratiğe dökebilir.

4 – Kendi mali kararlarınızı verme

Para bilginizden emin değilseniz başkalarının sizin için finansal kararlar vermesine izin verirsiniz.

Zenginler kalabalıkları takip etmez. Eğilimleri belirlerler ve trendler ana akım haline gelene kadar giderler. Onların sırrı nedir? Yüksek bir finansal istihbarata sahip oldukları için kendileri için para hakkında düşünürler ve kendi mali kararlarını alırlar.

Büyük servet inşa etmenin anahtarı, harekete geçmek için büyük çaplı bilgiye sahip olmak ve hangi eylemin en iyi yol olduğunu bilmek için büyük bilgeliğe sahip olmaktır.

Bu tür bilgi ve bilgelik, yalnızca kendinizi finansal eğitime tabi tutarak kazandığınız yüksek bir mali zeka yoluyla gelir.

Finansal eğitiminizi arttırarak, para konusunda kendinize olan güveninizi artırmaya hazır mısınız? Kendi finansal kararlarınızı vermeye hazır mısınız? O halde TIKLAYIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir